Joomla TemplatesWeb HostingFree Money
Úvodná stránka » Rady a tipy » Plastové okná výhoda a ako vybrať?
 
Plastové okná výhoda a ako vybrať? PDF Tlačiť E-mail

Plastové okná

Spojenie domu s okolitým svetom najviac zabezpečujú okná, ktoré by však mali byť hlavne kvalitné, pretože v opačnom prípade si len budeme vyrábať starosti s ich neustálou opravou alebo renováciou. Najideálnejším riešením sú plastové okná, ktoré po svojom majiteľovi nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu a slúžia vám niekedy aj dlhé desaťročia. Zbavíte sa tak veľmi ľahko všetkých zbytočných problémov, ktoré ste mali s existujúcimi oknami, čo pre vás bude príjemná zmena. Plastové okná dokážu v mnohých smeroch splniť všetko, čo si prajete od takejto súčasti vášho domova. Nie je predsa nutné počuť všetko, čo sa deje na ulici pred domom, rovnako ako vás asi nadchne, že za teplo už nebudete musieť platiť tak ohromné sumy. I keď to znie neuveriteľne, tak práve plastové okná zabezpečia každodenný komfort, na ktorý si rýchlo zvyknete. V rôznych farebných variantách vám plastové okná spestria práve váš dom, do ktorého sa budete potom rád každý deň vracať.

 

V čom je výhoda plastových okien?

Za dobu svojho vývoja plastové okná preukázali niekoľko významných výhod:

 • vysoká odolnosť voči poveternosti a starnutiu materiálu, plastové okná si po dlhej dobe uchovávajú ako vizuálne, tak aj mechanické vlastnosti aké mali v čase, kedy boli vyrobené.
 • výhodné tepelne izolačné vlastnosti, koeficient prestupu tepla 1,4 - 1,6 KW/m2/C (až 2/3 tepla)
 • veľmi dobré zvukovo izolačné vlastnosti - útlm hlučnosti o 35 - 45 dB
 • jednoduché a spoľahlivé ovládanie, jednoduchá údržba.
 • stálosť a žiarivosť farieb riešených technológiou ACRYLCOLOR.

Ako vyberať plastové okná?

Pre laika nie je ľahké vybrať si vo veľkej ponuke okien všetkých druhov. Ponúkame pár užitočných informácií ako sa aspoň trošku zorientovať. Asi najdôležitejšie je čo najpresnejšie špecifikovať čo vlastne chcete.

Tu je pár bodov, na ktoré je potrebné sa pri porovnávaní jednotlivých ponúk zamerať:

 • pôvod okien - dobré či zlé okno sa dá vyrobiť kdekoľvek na svete! Základom dobrého okna je kvalitný vstupný profil a používané komponenty.
 • farba okien (biela je základná a najlacnejšia), dekory dreva a farbené profily sa rozlišujú na jednostranné a obojstranné, takmer vždy za príplatok.
 • členenie okien - počet krídel, prípadne pevných alebo otváracích dielov (napr. dvojkridlové okno je vždy drahšie ako jednokrídlové okno rovnakého rozmeru).
 • počet komôr - starostlivo sa obráťte na presný počet komôr v krídle aj v ráme okna.
 • sklo - má najväčší vplyv na tepelno-izolačné vlastnosti dodáva sa v rozsahu koeficientu 2,7 - 1,1 čím nižšie tým lepšie (ideálne je sklo 4-16-4 s koeficientom 1,1, pokovované, napustené plynom, s plastovým dištančnom rámikom ktorý pomáha eliminovať rosenie skiel).
 • odvodnenie - všetky "lepšie" profily majú v mieste styku vody s rámom skosenú plochu profilu smerom k odvodňovacej drážke. Týmto sa obmedzuje zadržiavanie vody v ráme okna.