Joomla TemplatesWeb HostingFree Money
Úvodná stránka » Rady a tipy » Plastové okná - ako vybrať kvalitné plastové okná?
 
Plastové okná - ako vybrať kvalitné plastové okná? PDF Tlačiť E-mail

Ako vybrať plastové okná ? - niektoré odpovede na túto dôležitú otázku

Správne plastové okná. Kvalitné, nie príliš drahé a exkluzívne. To je sen každého stavebníka, ktorí si vybral plastové okná. A naozaj vybrať plastové okná, alebo skôr euro okná?

 

Na začiatku montovania plastových okien sme nemohli čítať o ničom inom, ako o vysokej kvalite a výbornej tepelnoizolačnej vlastnosti plastových okien. Po niekoľkých rokoch sme mohli byť svedkami v médiách krutej kritike plastových okien. Časté deformácie, strata kvality (tepelnoizolačných vlastností), a problémy s „dýchaním“ stavieb, s plesňami atď., pôsobili návrat, novú renesanciu euro okien.

Dnes plastové okná znova sú v móde vďaka vylepšenej kvalite profilov, okenných výplní a vyspelej technológie. Akonáhle však dopyt po plastových okien narastal, trh s ponukou neustále sa rozširuje, tým častejšie sa znova objavujú plastové okná nižšej kvality.
Ako teda vybrať kvalitné plastové okná ? V prvom rade je veľmi dôležité byť opatrným pri výbere okien a jednotlivé ponuky vyhodnocovať z rôznych hľadísk.

 

1., plastové okná a ich cena

Azda najdôležitejší aspekt pri výbere plastových okien pre stavebníka – investora je ich cena. Treba si však uvedomiť jednu skutočnosť: čím sú plastové okná lacnejšie, zákonite strácajú na kvalite. Tak isto ako lacná odev v čínskych obchodoch sú málokedy kvalitné a tvarovo stále ani lacné plastové okná nemôžu byť z kvalitného materiálu. Na Slovensku skoro denne vznikajú nové firmy ktoré ponúkajú svoje plastové okná. Veľká konkurencia núti firmy konkurovať s cenami, aj na úkor kvality svojich výrobkov. Preto môžeme odporúčať, aby ste okrem ceny plastových okien si všímali aj ostatné vlastnosti ako sú napríklad typ profilu, kovania, presklenia, doplnkov.

 

2., plastové okná a ich kvalita

Poznáme viac kvalitatívnych znakov plastových okien. Medzi nimi patria: typ a kvalita profilu a kovovej výstuhy, typ a kvalita kovania, presklania a doplnkov.
Samotné profily plastových okien sú vyrobené z tvarovo stáleho plastu – PVC. Na začiatku boli používané trojkomorové plastové profily, dnes sú štandardom 4, 5, 6 komorové profily. Dôležitá je aj kovová výstuha plastových okien, ktoré zabezpečujú tvarovú stálosť konštrukcie. Najčastejšie sú používané lacné hliníkové výstuhy, drahšie ale kvalitnejšie sú kovové výstuhy okien z ušľachtilej ocele, a momentálne najvyššiu kvalitu zabezpečia uzavreté železné výstuhy. Medzi svetovo uznávané profily plastových okien patria napríklad kvalitné (nemecké) profily ALUPLAST, VEKA, GEALAN, REHAU, Internova, KBE, Salamander, Schuco a iné.

 

Pričom ale platí jedna zásadná vec:


Najdôležitejšie je, aby výrobca postupoval podla inštruktážnych nariadení výrobcov profilu a jednotlivých komponentov, potom Vaše plastové okná budú spĺňať vaše náročné očakávania.


Kovanie plastových okien je dôležité z hľadiska kvality otvárania a zatvárania okien, a tiež z hľadiska bezpečnosti. Môžete si vybrať z rôznych úrovní stupňa zabezpečenia kovania. Uznávané, certifikované kovania sú napríklad Winkhaus a Roto. plastové okná s týmito typmi kovania Vám môžeme odporúčať s kľudným svedomím.
Dnes, štandardné presklenia plastových okien (4/16/4 mm) majú tepelnú izoláciu Ug 1,0 až 1,1. Pri niektorých špeciálne upravených preskleniach (napríklad ornamentné, bezpečnostné reflexné sklá) môžeme ešte aj dnes stretnúť sa s preskleniami s tepelnoizolačnou hodnotou Ug=1,2 až 3,0.
Doplnky plastových okien ako sú napríklad okenné kľučky sú štandardne dodávané od výrobcu kovania. Ak si ale túžite po plastové okná s špeciálnym designom, môžete si vyberať zo širokej škály kľučiek.

 

3., plastové okná a vzhľad budovy

Nakoľko dnes plastové okná vyrábajú z rôznych profilov, je ľahké nájsť okná, ktoré vzhľadovo vyhovejú práve Vašim požiadavkám. V ponuke sú klasické hranaté profily, ale nájdete aj zaoblené, alebo špeciálne upravené profily podľa vlastného vkusu. plastové okná sú dodávané vo všetkých možných farbách a drevných imitáciách stupnice RAL. Tieto motívy sa vyznačujú s vysokou farebnou stálosťou s garanciou na viac ako 6 až 10 rokov.