Joomla TemplatesWeb HostingFree Money
Úvodná stránka » Rady a tipy » Plastové okná výhody a nevýhody
 
Plastové okná výhody a nevýhody PDF Tlačiť E-mail

Plastové okná

Stále viacej ľudí v poslednej dobe vsádza na plastové okná a nahradzuje nimi staré drevené okná. V posledných rokoch jednotlivý výrobcovia plastových okien dbajú nielen na samotnú funkčnosť a fyzikálne vlastnosti profilov, ale taktiež na dôležitú estetiku, teda tvar profilov a farebnú rozmanitosť. Materiál slúžiaci na výrobu okna sa taktiež neustále zdokonaľuje. Fenoménom posledných rokov bol nárast počtu komôr, ktoré daný profil obsahuje.

Komory v profiloch okien

Je samozrejmé, že teplo uniká aj cez samotný rám okien. Zamedziť tomu majú komorové systémy. Dnešný trh sa snaží presadzovať okná s čo najviac komorami. Trojkomorový profil sa úspešne používal niekoľko rokov. V súčasnej dobe ho nahradzuje päťkomorový, ktorý má stavebnú hĺbku 70 mm oproti 58 mm u trojkomorového. To je určite výhoda, pretože päťkomorový má vďaka tomu lepšie statické parametre. Avšak viac než päťkomorové profily majú zatiaľ stavebnú hĺbku rovnako 70 mm. Teda ich statické parametre sú takmer zhodné s päťkomorovými.

 

Čím viac, tým lepšie?

Nie je pravda, že čím viac komôr, tým výrazne lepšie tepelné hodnoty. Normy stanovujú parametre, ktoré musia byť splnené, aby komora mohla byť uznaná ako plnohodnotná (napr. hrúbka prvej steny, vzdialenosť jednotlivých stien komôr, sila stien).

Takže logicky, keď naskladáme do 70mm hĺbky osem komôr bude vzdialenosť komôr menšia. Ako je známe, vzduch izoluje a samozrejme izolačnú schopnosť ovplyvňuje aj vyšší počet stien a ich celkové umiestnenie.
Nemôžeme ale povedať, že osem komorový profil bude mať lepšie parametre alebo horšie. Rozdiel bude len 1–2 desatiny v celkovej hodnote súčiniteľa priestupu tepla U. Teda je treba zhodnotiť pomer cena/výkon a rozhodnúť sa, či má zmysel investovať do viac komôr.

 

Výhody plastových okien

Plastové okná v podstate nepotrebujú údržbu

Určite ste už počuli, že plastové okná oproti dreveným oknám sú takmer bez údržbové. Je to pravda. Nie je potreba ich natierať a ani inak sa o ne starať, stačí len raz do roka premazať ich obvodové kovanie a skontrolovať kanáliky.

 

Plastové okná majú naozaj dlhú životnosť

Samozrejme je veľmi ťažké presne odhadnúť ako dlho vám plastové okná vydržia, ale nie náhodou sa vraví, že plastové okná človek kupuje raz za život. Životnosť síce záleží na veľa faktoroch (napr. na kvalite konštrukcie, na prostredí, kde sú nainštalované, na šetrnosti z akou s nimi zaobchádzate atď..), avšak skúsenosti z celého sveta ukazujú, že plastové okná bez podstatných zmien svojich vlastnosti vydržia viac ako 50 rokov.

 

Plastové okná majú vynikajúce izolačné vlastnosti

Aj keď sa vám môže zdať počiatočná investícia do kompletnej výmeny okien v dome ako vysoká, ručíme vám za to, že sa vám vložené peniaze skoro vrátia. A to vďaka vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam plastových okien. Naše prepočty ukazujú, že vďaka úspore energie sa vám plastové okná a dvere vyplatia už po desiatich rokoch od ich zakúpenia.

 

Môžete si vybrať z bohatej ponuky dizajnu

Možno si pod pojmom „plastové okno“ vybavíte len bielu farbu. A možno máte pocit, že práve biela sa k vášmu domu nebude hodiť. Lenže plastové okná sú skvelé aj vďaka širokej variabilite vzorov a farieb. Možnosti je totiž celá rada, len je nutné si za nadštandardné prevedenie priplatiť. Najčastejšie sú imitácie dreva. Peňaženkou zatrasú aj okná na mieru, pre atypické alebo nepravidelné okenné otvory . Je však isté, že si naozaj vyberiete a budete nadmieru spokojný.

 

Nevýhody plastových okien

V začínajúcich dobách plastových okien sa ako určitá nevýhoda prejavovala ich veľmi dokonalá tesnosť, kvôli ktorej dochádzalo k vytváraní kondenzátu. V súčasnosti je tento problém už vyriešený. Vyspelejšie systémy plastových profilov používajú tzv. nútené vetranie s detekčnou klapkou a dekompresnou komorou pre zaistenie výmeny vzduchu. Tým dochádza k odvodu vlhkosti bez tepelných strát a nezväčši sa ani zvuková priepustnosť.

  •  plast je horľavý materiál, ale dnešné plastové okná zodpovedajú požiarnej ochrane a sú neľahko horľavé. Pri počiatočnej fáze požiaru sú samohasiteľné a to vďaka tesným plastovým oknám z dôvodu nedostatku kyslíka, ktorý by podporil ďalšie horenie. Samozrejme záleží od kvality profilu.
  •  na nekvalitnom okne sa môže farba postupom čase vytratiť